Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Jak kolory w marketingu wpływają na nasze decyzje?

  • 25.07.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak kolory w marketingu wpływają na nasze decyzje?
Trudno uwierzyć, że kolory mają tak istotny wpływ na nasze życie. Barwy, które lubimy oddają nasz charakter i podejście do życia. Dlatego specjaliści od reklamy i marketingu wykorzystują kolory, by odnieść zakładany efekt.

Jaskrawe najlepiej sprzedają

Badania pokazują, że aż 65% klientów uważa kolor produktu za najistotniejszy element decydujący o jego zakupie. Świadczy to o tym, że barwy mają wpływ na określone zachowania konsumenckie. Dlatego prowadząc stronę internetową, czy projektując opakowania produktów warto wziąć to pod uwagę. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że ciepłe kolory przyciągają naszą uwagę zdecydowanie szybciej niż zimne. Poszczególne gamy barw są wykorzystywane w określonym celu. Jaskrawe kolory najlepiej sprzedają, dlatego chętnie wykorzystuje się je w przyciskach Call To Action. Czerwony jest barwą intensywnie emocjonalną, stąd firmy chętnie zaznaczają nią takie hasła jak „okazja”, czy „zapisz się”. Czerwień bardzo dobrze kontrastuje również z bielą, dzięki czemu mocno wyróżnia to, na czym nam najbardziej zależy. Z tym kolorem najbardziej kojarzą się takie marki jak Coca-Cola i Eurobank.

Pomarańczowy natomiast jest kolorem, który wpływa na nasz apetyt. To połączenie energii i radości z fascynacją i determinacją młodych ludzi. Dlatego chętnie wykorzystuje się tę barwę w reklamach żywności. Pomarańcz podkreśla też dobrze charakter rozrywkowy. Uzupełnieniem tych barw jest żółć, która kojarzy się z dobrą zabawą, słońcem i także z jedzeniem. Kolory te mają zachęcać do działania, np. na stronach z wakacyjnymi ofertami biur podróży.

Kolory w marketingu – zieleń i czerń

Spokój i naturę oddaje najlepiej barwa zielona. Wpatrywanie się w ten kolor łagodzi zdenerwowanie, a sam kojarzy się z bezpieczeństwem. Dlatego chętnie wykorzystywany jest przez banki i inne firmy związane właśnie z tą kategorią. Czerń natomiast to uosobienie klasyki i stałości pewnych kanonów. Dlatego często sięgają po tę barwę sklepy odzieżowe. Wszystko to wiąże się z tym, że czerń zakładamy w ważnych dla nas uroczystościach. Kolor ten często także jest wiodącym dla marek, które chcą podkreślić swój prestiż.

Przykłady te pokazują, że nie można zbagatelizować znaczenia barw w naszym biznesie. Pod tym linkiem znajdziesz wideo, z którego dowiesz się, jak używać kolorów, by zoptymalizować efekty przekazu. Dzięki temu strona wizualna twojej firmy pomoże ci rozwijać działalność i lepiej trafiać do klienta. Nauka wykorzystywania kolorów nie jest trudna, a może dać wymierne efekty.

Grupa Tipmedia
Podziel się: