Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Jak wygląda regeneracja rozruszników?

  • 13.09.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wygląda regeneracja rozruszników?
Dbałość o poszczególne podzespoły naszego samochodu gwarantuje nam komfort użytkowania i spokój. Części jednak zużywają się z upływem czasu. Dotyczy to także rozruszników.

Czym jest rozrusznik?

Rozrusznik to urządzenie elektryczne, które jest odpowiedzialne za uruchamianie silnika. Potrzebny prąd czerpie z akumulatora. Rozrusznik jest silnikiem prądu stałego, który wprawia w ruch wał korbowy silnika. W ten sposób nadawana jest mu odpowiednia prędkość obrotowa, która umożliwia samodzielną pracę. Dla auta z silnikiem benzynowym będzie to ok. 100 obrotów na minutę, a dla diesla ok. 200. W trakcie rozruchu pobiera on od 200 do 600A prądu. Dlatego tak ważne jest prawidłowe działanie rozrusznika i akumulatora.

Jakie sygnały świadczą o awarii rozrusznika?

Oznak awarii może być kilka i zależą od typu uszkodzenia. Jeśli rozrusznik hałasuje, nie obraca wału lub pracuje ze zbyt małą siłą, która to uniemożliwia, to znak, że mogło dojść do przegrzania części. Rozrusznik jest przeznaczony do pracy w krótkich okresach. Jeśli próbujemy uruchomić silnik przez dłużej niż piętnaście sekund, to powinniśmy robić dwuminutowe przerwy. Mało kto jednak pamięta o tym w takich sytuacjach. Nadmierna eksploatacja, połączona z wciskaniem pedału gazu, może doprowadzić do uszkodzenia rozrusznika. Przegrzaniu ulegają wówczas szczotki, popychacz, czy zębnik. Zepsuciu może także ulec elektromagnes, który jest odpowiedzialny za „wzbudzanie” rozrusznika. Wówczas nie nastąpi połączenie z kołem zamachowym. Uważajmy też na korozję oraz wszelkie zabrudzenia, które mogą uszkodzić rozrusznik. Nawet najmniejsza wilgoć może zatrzymać pracę tego mechanizmu, a wszystkiemu winna jest zazwyczaj nieszczelna osłona.

Regeneracja rozruszników

Jeśli dojdzie już do awarii, powinniśmy udać się do serwisu, który nie tylko zdiagnozuje nasz rozrusznik, ale także zaproponuje stosowne naprawy. Takie usługi świadczy chociażby http://autoelektroklima.pl.  Oferują oni regenerację rozruszników, która jest opłacalnym rozwiązaniem. Polega ona na całkowitym rozłożeniu mechanizmu i wymianie zużytych części, takich jak szczotki, wirnik, zębnik, czy elektromagnes. Następnie mechanik składa rozrusznik w całość, pamiętając o odpowiednim nasmarowaniu wszystkich elementów i zabezpieczeniu ich przed korozją. Montaż w samochodzie poprzedzony jest testami, które potwierdzają sprawność rozrusznika. Na korzyść tego rozwiązania przemawia chociażby jego cena. Jest ona często zdecydowanie niższa od nowej, oryginalnej części. Rozrusznik po regeneracji objęty jest także gwarancją, co tylko daje nam poczucie bezpieczeństwa, że nasze porblemy z uruchomieniem auta wreszcie się zakończą.

Grupa Tipmedia
Podziel się: