Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Wycena lokali – jak ją wykonać

  • 10.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wycena lokali – jak ją wykonać
Czy wiesz co znaczy słowo „lokal”? Jeżeli jesteś jego właścicielem, to z pewnością tak. Jednak może się zdarzyć, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, że masz jakiś lokal. Spokojnie, w poniższym tekście wyjaśnimy ci, czym jest lokal, jak go wycenić oraz gdzie szukać pomocy.

Czym jest lokal?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, co kryje się pod pojęciem „lokal”. Zgodnie z definicją jest to „wydzielona część budynku służąca celom mieszkaniowym lub innym (usługowym, produkcyjnym, handlowym) albo użytkowym (garaż)”. Jego powierzchnia nie jest ograniczona do jednego pomieszczenia i może zawierać ich kilka. Jako lokal zaliczamy m.in. zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, hale produkcyjne, sklepy spożywcze czy nawet mieszkania. Oznacza to, że prawdopodobnie każdy z nas jest właścicielem lokalu. A skoro tak, to może się zdarzyć sytuacja, w której będziesz chciał sprzedać swoją nieruchomość. Oznacza to, że konieczna będzie wycena lokalu. Jak ją zrobić? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Wycena lokali – trudne zadanie

Trudność w wycenie lokali uzależniona jest od tego, o jakim lokalu mówimy. Zupełnie inaczej jest, gdy mowa o kawalerce w centrum miasta, sporych rozmiarów osiedlowym sklepie czy gigantycznej hali produkcyjnej. Sprawdźmy niektóre czynniki jakie są brane pod uwagę przy okazji wyceny lokalu mieszkaniowego, czyli po prostu mieszkania. Najważniejszym jest oczywiście lokalizacja oraz metraż. Mieszkanie w prestiżowej dzielnicy lub centrum miasta będzie droższe, niż to na peryferiach. Równie istotna jest bliskość budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, uniwersytety), szpitali, kościołów, sklepów spożywczych, galerii handlowych czy przystanków komunikacji publicznej. A przecież wycena lokali usługowych czy handlowych rządzi się zupełnie innymi prawami. W przypadku biura nie jest aż tak istotne, czy obok niego znajduje się przedszkole, czy szpital. Dlatego, jeżeli zależy ci, by wycena lokalu była wykonana rzetelnie, najlepiej skorzystaj z usług dobrego rzeczoznawcy.

Wycena lokali – skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy

Znalezienie rzeczoznawcy będzie bez wątpienia o wiele prostszym zadaniem, niż samodzielna wycena lokalu. Jak to zrobić. Możesz kliknąć w ten link, który przeniesie cię bezpośrednio do jednego z nich lub poszukać go samemu. Jak to zrobić? Po prostu wpisz w wyszukiwarkę hasło „wycena lokali Gdańsk” (lub inne interesujące cię miasto) i znajdź firmę, z której usług chciałbyś skorzystać. Dla dobrego rzeczoznawcy wycena nieruchomości nie stanowi żadnego problemu, a ty zaś masz pewność, że sprzedasz swój lokal po uczciwej i „realnej” cenie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: