Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Jak prawidłowo zamontować konstrukcje fotowoltaiczne?

  • 18.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jak prawidłowo zamontować konstrukcje fotowoltaiczne?
Montaż zestawu fotowoltaicznego to kosztowna inwestycja na długie lata. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie najmniejszego szczegółu. Na co więc musimy zwracać uwagę?

Dobre moduły to podstawa

Panele słoneczne to najważniejszy element instalacji. To od nich zależy skuteczność systemu. Aby był on wydajny musi mieć moc zdolną pokryć całkowite roczne zapotrzebowanie w energię elektryczną. Warto też wziąć pod uwagę nasłonecznienie i zacienienie działki. To pozwoli nam oszacować wydajność instalacji o danej mocy na tym terenie. Panele słoneczne najlepiej kupować u sprawdzonego producenta. W ten sposób unikniemy zakupu urządzeń słabej jakości. Bardzo dobre ogniwa fotowoltaiczne potrafią pracować z wysoką wydajnością nawet przez trzydzieści lat. Najlepsze i jednocześnie najdroższe są moduły monokrystaliczne wykonane z jednego rodzaju kryształów. Nieco tańsze są panele polikrystaliczne zbudowane z krzemu. Nie ustępują jednak one znacząco tym pierwszym pod względem jakości. Nie wybierajmy jednak modułów używanych, ze względu na ich wątpliwą sprawność i pochodzenie.

Nie zapomnij też o pozostałych urządzeniach

Zestaw fotowoltaiczny to jednak nie tylko panele. W jego skład wchodzą także inwerter sieciowy, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Każda część spełnia  w nim ważną rolę. Dzięki inwerterowi, czyli falownikowi, możliwa jest zamiana prądu zmiennego w prąd stały. W ten sposób możemy wykorzystać wygenerowaną energię elektryczną w naszym domu. Równie istotną rolę pełnią kable solarne, które łączą moduły między sobą i między sobą a falownikiem. Muszą one być równie wytrzymałe co panele, jeśli chcemy, by instalacja funkcjonowała sprawnie przez trzy dekady. Dlatego najlepiej wybierać kable piątej klasy.

Konstrukcje fotowoltaiczne zabezpieczą panele

Kiedy już skompletujemy niezbędne części pora na montaż instalacji. Niezbędne będą więc konstrukcje fotowoltaiczne. Na rynku dostępne są trzy warianty, które umożliwiają prawidłowy i bezpieczny montaż modułów na dachu skośnym, płaskim oraz wolnostojąca. Więcej przeczytasz nas stronie sklepu ekoTechnologia. Montaż na dachu skośnym wykorzystuje naturalny kąt nachylenia, dzięki czemu jest on prosty i szybki. W szczególności wykorzystuje się je na domach o azymucie południowym, a także wschodnim i zachodnim. Na dachu płaskim potrzebujemy konstrukcji, która umożliwi nam montaż instalacji pod optymalnym kątem. Dzięki temu panele będą pracowały wydajniej. Konstrukcja wolnostojąca natomiast jest zbliżona do tych montowanych na dachach płaskich. Wykorzystuje się na terenach przedsiębiorstw lub tam, gdzie powierzchnia dachu jest zbyt mała, by pomieścić instalację.

Grupa Tipmedia
Podziel się: