Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Blog fotograficzny – wyzwanie i przyjemność

  • 28.03.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Blog fotograficzny – wyzwanie i przyjemność
Stworzenie bloga fotograficznego jest niełatwym zadaniem. Jednak jeśli podejmuje się takiego przedsięwzięcia osoba, która sama tworzy zdjęcia, prawdopodobnie przy pogłębieniu wiedzy z teorii zakładania bloga, może dać od siebie czytelnikowi zupełnie nową jakość. Ważne jest aby zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Tematyka i wiedza

Warto jest, aby autor fotobloga wybrał sobie tematykę. Raczej nie będzie robić zdjęć wszystkiego, bo to po prostu niemożliwe. Warto wybierać jakąś węższą tematykę fotografii, np. podróże, moda, zwierzęta, przyroda, wieś lub miasto lub jeszcze coś innego. Autor fotobloga powinien też mieć choćby podstawową, wiedzę o fotografowaniu – inaczej nie da rady prowadzić takiego bloga.

Kwestie techniczne

Po pierwsze domena internetowa. W kwestii wyboru domeny bloga obowiązują takie same zasady, jak przy wyborze nazwy dla każdego innego bloga. Po drugie CMS i hosting. Wybrać trzeba odpowiednią platformę do blogowania. Jedną z lepszych jest WordPress, uważany za najlepszy na świecie darmowy CMS do blogowania. Po trzecie hosting, a więc np. HostGator. Po czwarte tzw. skórka i wtyczki. Trzeba będzie wybrać tzw. skórkę (czyli wygląd) dla bloga i zainstalować odpowiednie wtyczki WordPressa na blogu.

Zdjęcia i treść

Na koniec trzeba zrobić to co jest najważniejsze, czyli przemyśleć i opracować treść bloga. W przypadku fotobloga to zdjęcia będę wartością dominującą, ale ważne też będą ich opisy. Trzeba będzie załadować zdjęcia w plikach JPG. Dobrze jest, jeśli każde zdjęcie będzie miało jakąś swoją historię. Warto jest pisać również o technicznych aspektach związanych z fotografiką. Wtedy można sobie wypracować nawet pozycję eksperta.

Systematyczność

Porządne i systematyczne prowadzenie to jedna z trudniejszych kwestii w prowadzeniu bloga. Dodawanie wpisów ze zdjęciami we w miarę równych odstępach czasowych, np. dwa do trzech w ciągu tygodnia, to podstawa. Po jakimś czasie, np. kilku tygodniach, a potem miesiącach blog będzie nie tylko miał prawdopodobnie stałych czytelników, ale także autor bloga będzie miał satysfakcję ze zgromadzonego materiału.

Im więcej ciekawych publikacji, tym lepiej. Regularne "wrzucanie" pomaga przyzwyczaić czytelników do bloga. Ponadto, poprzez niezaniedbywanie swojej strony, autor okazuje odwiedzającym ludziom szacunek. Czytelnicy wybrali dany blog lub fotoblog spośród tysięcy innych, zatem warto aby zostali na nim na dłużej.

Estetyka

Ważne jest sprawdzenie, czy opis jest w porządku pod kątem ortografii, przed ostatecznym wciśnięciem przycisku "publikuj". Na podglądzie warto sprawdzić, czy wszystko dobrze wygląda. Wtedy widać, czy czcionka została dobrze dobrana, a z kolei fotografie czy są w odpowiednim miejscu, zgodnie z zamierzeniem.

Fotoreportaże

Fotoreportaże można wykonać wszędzie, a ich atrakcyjność dla czytelnika może być ogromna. Zdjęcia np. z wakacji nie muszą być nudne. Można pokusić się o zwrócenie uwagi na drobiazgi, na które pozornie nikt nie zwraca uwagi. Przebywając w jakimś miejscu, można wybrać jeden temat i codziennie go uwieczniać. Wtedy wystarczy jeden, ale dobry kadr na 24 godziny i powstaje seria z ciekawym ujęciem tematu. Można pokazać, w jak zróżnicowany sposób może wyglądać ta sama lokacja w zależności od wybranego dnia i spojrzenia fotografa. Pomocny w kwestiach technicznych może być blog fotograficzny Nikona, który znajdziesz tu: https://www.akademianikona.pl/blog/.

Nowoczesne technologie

Jeśli mamy dostęp do Wi-Fi, wcale nie trzeba robić przerwy w prowadzeniu fotobloga, nawet jeśli nie ma pod ręką komputera stacjonarnego lub laptopa. Nowoczesne aparaty fotograficzne dają możliwość skorzystania z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi bezpośrednio z poziomu aparatu cyfrowego. Wystarczy podłączyć się do sieci Wi-Fi, następnie wskazać zdjęcie, jakie ma pojawić się na blogu i zdjęcie są już w sieci na stronie.

Pozycjonowanie

Jednym z istotniejszych aspektów dla blogerów tworzących dla szerszej publiczności jest pozycjonowanie. W pozycjonowaniu ważna jest przede wszystkim wartościowa treść, która ma spodobać się czytelnikom. Trzeba robić swoje, nie kopiować treści innych. Inspiracja kimś jest nawet pozytywna, ale nie można jej mylić z imitacją. Warto wyróżnić się tematem, stylem czy też rodzajem uprawianej przez siebie fotografii. Można też, jeśli ma się zacięcie literackie, także ciekawymi tekstami "okraszać" fotografie. Trzeba pamiętać jednak o jednej ważnej rzeczy – o pisaniu tzw. prostym językiem. Co nie przeszkadza temu, by tematyka była interesująca, choć podana w sposób prosty. Tłumacząc na przykład, jak wykonało się dane zdjęcie, nie można używać hermetycznych, np. naukowych określeń. Wpisy na blogach czy fotoblogach czytają różni ludzie, o różnym poziomie wiedzy fotograficznej. Trzeba więc pisać tak, jakby tekst miał zrozumieć tak dorosły jak i nawet dziecko.

Obserwacja

Prowadząc własnego fotobloga, warto obserwować innych blogerów. Można zaobserwować wtedy, pod jakim typem zdjęć znajduje się najwięcej komentarzy. Można wówczas wysnuć wnioski, dlaczego akurat one cieszyły się największym zainteresowaniem wśród odwiedzających fotoblog. Z zasady, fotografia powinna wzbudzać emocje. Nie może ona pozostawiać widza obojętnym. Powinna albo się podobać albo skłaniać do refleksji. Warto zrobić rozeznanie, jakie są najczęściej czytane fotoblogi i przeanalizować, co czyni je aż tak atrakcyjnymi i często odwiedzanymi.

Coś szczególnego

Zdjęcia na fotoblogu powinna wyróżniać jakość zdjęć i nie chodzi jedynie o jakość techniczną, lecz raczej o dobry kadr. Żeby zdjęcia robiły wrażenie, nie można fotografować w sposób nieprzemyślany. Fotografia powinna być idealna pod kątem samego obrazu. Ona musi nieść ze sobą jakąś treść, czy też przesłanie.

Od czasu do czasu warto złamać konwencję, pokazując na blogu fotografię o zupełnie innej treści niż dotychczas dominowała na fotoblogu. Dla zaskoczenia, świeżości sytuacji i zaciekawienia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: