Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Lecytyna rzepakowa – czym jest?

  • 29.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Lecytyna rzepakowa – czym jest?
Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak lecytyna rzepakowa? Domyślamy się, że raczej nie. Właśnie dlatego powstał ten tekst. By dokładnie wyjaśnić, czym jest lecytyna, jakie ma właściwości i do czego się ją wykorzystuje. Zapraszamy do lektury.

Lecytyna rzepakowa – historia i budowa

Lecytyna jest dość starym „wynalazkiem”. Pierwszy raz została wyizolowana grubo ponad 150 lat temu. Dokonał tego w 1846 roku Nicolas-Théodore de Saussure szwajcarski chemik i botanik. Swoją nazwę lecytyna wzięła od greckiego słowa „lekitho”, które oznacza żółtko jajka, ponieważ właśnie z niego została ona wyizolowana. Od tamtego momentu badane są jej właściwości lecznicze i możliwości zastosowania. Lecytyna rzepakowa sama w sobie nie jest pojedynczą substancją. To mieszanina różnych związków, których przeważającą większość stanowią tłuszcze. Najważniejsze z nich to fosfolipidy, jednak w składzie lecytyny znajdziemy również trójglicerydy, węglowodany, glikolipidy oraz wodę.

Do czego potrzebna jest lecytyna?

Choć o lecytynie rzadko kiedy słyszymy, nie oznacza to, że jest ona kompletnie zbędna. Wręcz przeciwnie. Lecytyna rzepakowa pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest ona budulcem każdej komórki ciała i wchodzi w skład błon komórkowych. Znaleźć ją możemy również w mózgu, bowiem jest elementem budującym jego tkanki i otoczki mielinowe komórek układu nerwowego. Lecytyna pobudza do pracy układ nerwowy, wspomaga naszą koncentrację oraz wypływa na procesy zapamiętywania. Jej właściwości z pewnością docenią osoby na diecie i z problemami żołądkowymi. Ta mieszanina tłuszczów nie tylko bierze udział w procesach przemiany materii, ale także stanowi barierę ochronną ścian żołądka i ochrania naszą wątrobę. Zaś największymi zwolenniczkami lecytyny z pewnością będą kobiety, bowiem opóźnia ona procesy starzenia.

Lecytyna również pozytywnie wpływa na nasze serce i układ krążenia. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas jest narażony na jego choroby. Zawał czy zatory dotykają coraz młodsze osoby. Wsparciem naszych serc może być lecytyna rzepakowa, która bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu. Zawarte w niej wielonienasycone kwasy tłuszczowe wiążą cholesterol, dzięki czemu szybciej wydalany jest jego nadmiar z naszego organizmu. Kolejną jej niewątpliwą zaletą jest zdolność do obniżania tego „złego” cholesterolu, jakim jest LDL, co bez wątpienia wpływa na stan naszego zdrowia.

Lecytyna rzepakowa w przemyśle spożywczym

Lecytyna rzepakowa to bardzo wszechstronna mieszanina. Nie tylko ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale i znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym. Pozwala ona znacząco ograniczyć koszty produkcji oraz poprawia jakość gotowych wyrobów. Gdzie ją możemy spotkać? Lecytyna rzepakowa jest wykorzystywana między innymi w pieczywie oraz ciastach – http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Jednak to nie jedyne produkty, które ją zawierają. Oprócz tego znajdziemy ją również w margarynie, majonezie, produktach instant oraz makaronach. Czytając skład danego produktu lecytyny należy szukać pod symbolem E322.a

Grupa Tipmedia
Podziel się: