Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla kierowców

  • 7.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla kierowców
O OC dla swojego auta musi zadbać każdy właściciel, jednak mimo to wielu z nich nie ma wiedzy dotyczącej tego ubezpieczenia. Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy mini kompendium na temat polisy OC, który odpowiada na Twoje pytania.

Jest obowiązkowe

Wszystkie zarejestrowane w Polsce pojazdy mechaniczne muszą zostać ubezpieczone w ramach OC. Obowiązek wykupienia tej polisy spoczywa na właścicielu lub właścicielach, a niezastosowanie się do niego i jazda bez OC może skutkować bolesnymi karami w wysokości nawet ponad 4000 zł. Prawdopodobieństwo otrzymania grzywny jest naprawdę duże – obecnie nie trzeba już w tym celu przeprowadzać kontroli policyjnej. Nowoczesne technologie umożliwiają urzędnikom z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zdalne, automatyczne wykrywanie pojazdów bez OC.

Identyczne dla każdego kierowcy

OC jest wyjątkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym nie tylko ze względu na obowiązkowy, powszechny charakter, ale również z uwagi na jednakowy zakres ochrony. Oznacza to, że w każdym towarzystwie OC jest dokładnie takie samo – bez względu na to, ile za nie zapłacisz, w jakiej firmie i w jaki sposób je wykupisz, nie będzie się niczym różniło od polis, którymi objęte są wszystkie inne auta zarejestrowane w Polsce. Jeśli chcesz poczytać więcej o ubezpieczeniu OC, zajrzyj do poradnika.

Przy wyborze liczy się cena

Z poprzedniego akapitu można wydedukować, że pomiędzy ofertami OC nie występuje różnica jakościowa, a wyłącznie cenowa. Skoro tak, to przy poszukiwaniu ubezpieczenia należy zwracać uwagę wyłącznie na wysokość składki. To ona jest najważniejsza, podczas gdy inne czynniki różnicujące OC nie mają generalnie prawie żadnego znaczenia przy wyborze oferty.

Gwarantuje ochronę przed roszczeniami poszkodowanych

Każdy wie, że OC jest obowiązkowe, ale wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, dlaczego trzeba je kupować i jaki zakres ochrony gwarantuje. Warto więc rozwiać te wątpliwości. Otóż komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – jak sama nazwa wskazuje – chroni kierowców przez odpowiedzialnością cywilną z tytułu szkód i obrażeń wyrządzonych podczas jazdy po drogach publicznych.

Krótko mówiąc, jeśli spowodujesz wypadek czy kolizję, osoby poszkodowane nie będą mogły żądać odszkodowania od Ciebie, bo po prostu wypłaci je towarzystwo, w którym kupiłeś OC. A gdybyś nie miał ważnej polisy? Wtedy można by Cię pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej i żądać zadośćuczynienia finansowego za poniesione szkody i obrażenia. W praktyce oznaczałoby to konieczność zapłacenia odszkodowania z własnej kieszeni, co przy poważnych wypadkach mogłoby zrujnować Cię nawet do końca życia. Krótko mówiąc: nie warto jeździć bez OC.

Składka różni się w zależności od kierowcy i auta

Choć warunki OC są niezmienne, to cena może znacząco się różnić pomiędzy dwoma kierowcami. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od bardzo wielu czynników związanych zarówno z osobą kierowcy, jak i pojazdem. Chodzi m.in. historię ubezpieczeniową właściciela lub właścicieli, zniżki za bezszkodową jazdę, wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy liczbę dzieci, a także pojemność silnika, rok produkcji, markę, model, a nawet kolor auta.

Młodzi płacą najwięcej

Niełatwe jest życie młodego kierowcy, przynajmniej jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Mając mniej niż ok. 25-30 lat (firmy stosują różne limity wiekowe) i nie posiadając zniżek, płaci się bowiem bardzo wysoką składkę, która może wynosić nawet 2-3 tys. zł. Dlatego tak wiele młodych osób, które kupują samochód, rejestruje go na siebie i jednocześnie na rodziców, mogąc w ten sposób znacząco obniżyć cenę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: