Poniedziałek, 21.01.2019, imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Kentucky czy Tennessee Whiskey? Poznaj amerykańskie wersje europejskich trunków

  • 8.01.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Kentucky czy Tennessee Whiskey? Poznaj amerykańskie wersje europejskich trunków
Amerykańskie stany słyną z wielu różnych produktów. Są jednak takie, które wyspecjalizowały się w produkcji wysokiej jakości trunków. O których regionach mowa?

Skąd whiskey w USA?

Whiskey w Stanach Zjednoczonych pojawiło się wraz z napływem imigrantów ze Szkocji i Irlandii. Europejczycy zachwyceni własnymi trunkami postanowili podzielić się z tubylcami metodą ich otrzymywania. Musieli jednak zaadoptować się do nowych warunków, dzięki czemu udało im się uzyskać ten sam produkt w zupełnie innej wersji. Do dziś produkcją whiskey zajmuje się wiele ośrodków. Jednak na całym świecie najbardziej znane są dwa amerykańskie stany. Także w kraju nad Wisłą chętnie raczymy się ich produktami.

Kentucky znaczy burbon

Kentucky to stan leżący w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Graniczy z takimi stanami jak Ilinois, Wirginią, czy Tennessee. To stąd pochodzą takie gwiazdy jak Johnny Depp, Muhammad Ali, czy George Clooney. Prawdziwym symbolem i znakiem rozpoznawczym tego stanu jest jednak burbon. To rodzaj whiskey, który jest wytwarzany na tych ziemiach od XVIII wieku. Burbon wytwarza się z kukurydzy, które powinno być co najmniej 51%. Najczęściej jest to jednak 70%. Następnie leżakuje on w świeżych dębowych beczkach przynajmniej przez dwa lata. W ten sposób uzyskuje się charakterystyczny smak. Szacuje się, że w Kentucky powstaje 95% światowej produkcji burbonu. Dlatego co roku nie może zabraknąć tradycyjnego już Bourbon Festival, który odbywa się w Bardstown.

Czym jest Tennessee Whiskey?

Drugą odmiana whiskey amerykańskiej, która jest znana na całym świecie to ta produkowana w Tennessee. Stan leżący w sąsiedztwie Kentucky nie skupił się wyłącznie na produkcji trunku, jednakże stworzył odmianę, dzięki której jest znany na całym świecie. W regionie zdominowanym przez muzykę country powstało whiskey, które początkowo było uznawane za burbon. Jednak różnice w procesie produkcji pozwoliły na uzyskanie statusu odrębnego gatunku. Miało to miejsce w 1941 roku. Różnice te są bardzo znaczące. Oba trunki powstają z kukurydzy, jednak istotny jest proces filtrowania. Tennessee Whiskey przepuszcza się przez trzymetrowe warstwy klonowego węgla drzewnego. To ono nadaje mu charakterystyczny smak oraz kolor. W tym miejscu dowiesz się więcej o tej odmianie trunku. Tennessee Whiskey produkowana jest obecnie w dwóch wersjach. Pierwszym z nich jest George Dickel Whiskey. Drugi natomiast to doskonale znany wszystkim koneserom Jack Daniel's. Charakterystyczna butelka i ciekawe warianty smakowe to coś, co wyróżnia tę markę na tle konkurencji.

Grupa Tipmedia
Podziel się: